Fullsatt på klubbens vårårsmöte!


Det var ett fullsatt klubbhus när vårårsmötet på Strömsholms GK gick av stapeln. Förutom en sedvanlig formalia valdes Christian Schmidt in i styrelsen som suppleant (fyllnadsval). Styrelsen passade också på att berätta om kommande händelser som bland annat ny personal på kansliet genom Marie Hollsten, ny PRO genom Tomas Ljungqvist, nya robotgräsklippare startklara samt nya samarbeten med andra klubbar mm – minst sagt mycket på gång.

Klubbens ordförande Staffan Schmidt fångades in efter mötet och berättade om den energi och entusiasm han känner inför det kommande året. Han berättar också om nysatsning på barn- och ungdomsverksamheten samt avslöjar att ett samarbete med Fullerö är klart men fler dialoger om samarbeten pågår.

Ett minst sagt spännande år på Strömsholms GK!