Nya och välkända krafter stärker upp Strömsholms GK


Styrelsen har nöjet att meddela att Tomas Ljungqvist och Marie Hollsten ansluter till Strömsholms GK för säsongen 2024. Tomas går in som klubbens nya PRO och Marie kommer att jobba på kansliet och i shopen. Tomas och Marie är, för många golfare välkända ansikten då dom drivit träningsverksamhet, shop och reception på Västerås GK. Tomas började där redan 1986 och Marie anslöt 2004.

  • Vi är både stolta och glada att Tomas och Marie ansluter till klubben och ser fram emot att få arbeta tillsammans utifrån deras gedigna erfarenhet, säger klubbens ordförande Staffan Schmidt. Vi vill samtidigt passa på att tacka för ett fantastiskt samarbete med klubbens tidigare PRO Anders Juhlin samt Michael Ramquist som drivit klubbens shop.

Nu ser vi fram emot en fantastisk säsong!
Styrelsen